• +90 0342 3171701 - 0342 3171700

MAKİNE

 

Programın Amacı: 


Makine Programında iki yıl süreli ön lisans eğitimi verilmektedir. Bu programdan mezun olan öğrenciler “Makine Teknikeri” unvanı almaktadır. Bu programda öğrencilere, sanayide mühendis ile teknisyen arasındaki rolü yürütecek şekilde aşağıdaki bilgi ve becerilerin kazandırılması amaçlanmaktadır. ¨Makine eğitimine ait teorik ve pratik bilgiler ¨Günün değişen koşullarına uygun yeni teknolojilerin tanıtılması ¨CAD(Bilgisayar destekli çizim) ve CAM((Bilgisayar destekli üretim)kullanımı  ¨CNC  kontrollü tezgahlar için program hazırlama ve tezgah kullanımı ¨İş disiplini, yönetim ve organizasyon prensipleri ¨Üretim ve planlama teknikleri ¨Ölçü, kontrol teknikleri ile tahribatlı ve tahribatsız muayene yöntemleri ¨Talaşlı ve talaşsız imal usulleri ve takım tezgahları ¨Hidrolik-Pnömatik kontrol sistemleri teori ve uygulamaları.

Programın İmkanları:


Torna, Freze,CNC, Matkap, Vargel, Taşlama, Kesme, Bileme gibi takım tezgahlarının bulunduğu talaşlı imalat uygulamalarının yapıldığı atölyedir. Ayrıca bükme, kıvırma ve kaynak makinelerinin de bulunduğu talaşsız imalat uygulamaları bu atölyede yapılmaktadır. Ölçme ve Kontrol ve CAD ve CAM laboratuvarında uygulamalar yapılmaktadır.  Temel bilgisayar bilgileri paket programlar, bilgisayar destekli çizim uygulamalarının yapıldığı bilgisayar laboratuvarı vardır.

Programın İş İmkanları:


Makine Programı mezunları endüstride; talaşlı ve talaşsız imalat yapan kuruluşlarda üretim, bakım, çizim ve tasarım gibi alanlarda istihdam edilmektedir. Dikey geçiş sınavlarında başarılı olanlar ise Mühendislik Fakültelerine geçmektedirler.

 

ENDÜSTRİYEL KALIP

 

Programın Amacı:

 

Endsütriyel kalıpçılık Programında iki yıl süreli ön lisans eğitimi verilmektedir. Bu programdan mezun olan öğrenciler “Teknikeri” unvanı almaktadır. Bu programda öğrencilere, sanayide mühendis ile teknisyen arasındaki rolü yürütecek şekilde aşağıdaki bilgi ve becerilerin kazandırılması amaçlanmaktadır. ¨Makine eğitimine ait teorik ve pratik bilgiler ¨Günün değişen koşullarına uygun yeni teknolojilerin tanıtılması ¨CAD(Bilgisayar destekli çizim) ve CAM((Bilgisayar destekli üretim)kullanımı  ¨CNC  kontrollü tezgahlar için program hazırlama ve tezgah kullanımı ¨Plastik enjeksiyon kalıp tasarımı ve yapımı ¨Sac kalıp tasarımı ve yapımı¨Metal enjeksiyon,plastik şişirme ve ekstrüzyon kalıplama teknikleri¨Ölçü, kontrol teknikleri ile tahribatlı ve tahribatsız muayene yöntemleri ¨Talaşlı ve talaşsız imal usulleri ve takım tezgahları.


Programın İmkanları:

 

Plastik Enjeksiyon, eksantrik pres,kalıpçı frezesi,matkap,makinelerin ve takım tezgahlarının bulunduğu uygulamaların yapıldığı kalıpçılık atölyesi aynı zamanda  makine atölyesinde ortak kullandığımız Torna, Freze,CNC, Matkap, Vargel, Taşlama, Kesme, Bileme gibi takım tezgahlarının bulunduğu talaşlı imalat uygulamalarının yapıldığı atölyedir. Ayrıca bükme, kıvırma ve kaynak makinelerinin de bulunduğu talaşsız imalat uygulamaları bu atölyede yapılmaktadır. Ölçme ve Kontrol ve CAD ve CAM laboratuvarında uygulamalar yapılmaktadır.  Temel bilgisayar bilgileri paket programlar, bilgisayar destekli çizim uygulamalarının yapıldığı bilgisayar laboratuvarı vardır. . Dikey geçiş sınavlarında başarılı olanlar ise Mühendislik Fakültelerine geçmektedirler
 

Programın İş İmkanları:

 

Endsütriyel kalıpçılık Program mezunları endüstride;otomotiv, beyza eşya, plastik firmaların bünyesinde Kalıphane sorumlusu, Kalıp sanayisinde,Makine ve Metal atölyelerinde,Her türlü CNC işlemlerinin bulunduğu birimlerde,Firmalarda Teknik Resim birimlerinde,Endüstriyel fabrika ve atölyelerde,Firmaların tasarım birimlerinde,Yan sanayi işletmelerinde teknik servis, arıza-bakım-onarım,birimleri vb. yerlerde çalışabilirler.