• +90 0342 3171701 - 0342 3171700

Genel Bilgiler

Hızla artan dünya nüfusu beraberinde sağlıklı, besleyici ve yeterli gıda sağlanması problemlerini getirmiştir. İşletmelerde, işçilerle mühendis arasında nitelikli teknik personele ihtiyaç duyulmaktadır. Gaziantep ve Güney Doğu Anadolu'daki gıda sektörü incelenecek olursa, hububat teknolojisi, çikolata ve şekerleme teknolojisi, fıstık, biber ve domates salçası, makarna üretiminin ağırlıkla bu bölgede olduğu görülmektedir.

Gıda İşleme Bölümü, 2009 yılında Gıda Teknolojisi Programı ve Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi Programı olmak üzere iki programla kurulmuştur. 2008–2010 yılları arasında gerçekleştirilen İnsan Kaynaklarının Mesleki Eğitim Yoluyla Yaygınlaştırılması (İKMEP) Projesi, programların gelişimine önemli katkı sağlamıştır. Bu projeyle oldukça donanımlı laboratuarlara sahip olunmuştur. Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi Programı, Türkiye'de ilk kez, Atatürk Üniversitesi ile beraber, Gaziantep Üniversitesi'nde açılmıştır.

 

Mezunlarımız, gıda endüstrisinde hem üretim hem de laboratuarlarda çalışabilmektedirler. Bu yörelerdeki firmalar yaz stajı amacıyla öğrencilerimizi kabul etmektedirler.

 

Kontenjanlar, Gıda Teknolojisi Programı için 50 öğrenci iken, Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi program için 45 öğrencidir.